Gebelikte Çölyak Hastalığı

650x350_vd_1383_uc_feature_healthy_pregnancy_video.jpg

Çölyak hastalığında hastalığın ilk belirtileri tipik olarak gastrointestinal sistemi ilgilendiren şikayetler olsa da hastalık birçok hastada beraberinde ya da ilk belirtiler olarak üreme sistemini ilgilendiren semptomlarla ortaya çıkabilmektedir. Tanı konulmamış kişilerde adet görememe, erken menapoz ve vajinal kanama görülebilir. Çölyak hastası kadınlarda kısırlık ve tekrarlayan düşük yapmalar, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) normal topluma göre daha sık görülmekte, kısırlık tedavisi sonrası gebe kalıp doğum yapan hastaların çocuklarında erken doğum, gelişme geriliği ve düşük kilolu bebek doğurma izlenebilmektedir. Uygun diyet almayan ve emilim bozukluğuna bağlı beslenme yetersizliği olan annelerin çocuklarında görülen komplikasyonlar diyetine uyan annelerin çocuklarında çok daha az oranda görülmektedir. Ayrıca diyetine uymayan annelerin kanlarında artan otoantikorların da hem annede hem de bebekte gelişme geriliği, düşük yapma, erken doğum, bebekte çeşitli gelişim bozuklukları olması gibi olumsuz gelişmelere katkı sağladığı düşünülmektedir.  Ayrıca tedavi konulmamış ya da tanı konulmuş olsa da glutensiz diyet uygulamayan annelerde ortaya çıkabilecek muhtemel eser element ve vitamin eksiklikleri, demir eksikliğinden dolayı da annenin,  gebelik sürecinin ve yeni doğanın olumsuz etkilenmesi muhtemeldir. Bu vitamin eksiklikleri de yeni doğanda malformasyonlar, anne ve bebekte ölüm riskinin artması, düşük tartılı doğum gibi durumlara yol açabilmektedir.

Celiac-disease-in-pregnancy.png

Çölyak hastası kadınların düzenli hekim kontrolünü ihmal etmediği sürece hamile kalmalarında bir sakınca yok. Bunlarla beraber çölyaklı birçok anne adayı hastalığı kontrol altında tuttukları sürece sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilmektedir. Ayrıca hamilelik öncesi diyete dikkat etmenin sağlıklı gebelerde de önerilen kompleks ve özellikle B grubu vitaminlerin, folik asitin düzenli kullanılması önem taşımaktadır. Sonuç olarak çölyak hastası anne adaylarının düzenli doktor kontrollerine gitmeleri, glutensiz diyete uymaları hem kendileri hem de doğuracakları bebekler açısından hayati önem taşımaktadır.

Kaynaklar:

1) Tuncay Nas, Ercan Yılmaz, Ümit Korucuoğlu, Pınar Keskin Özcan, Aylar Poyraz, Rıfat Gürsoy. Çölyak Hastalığı ve Gebelik: Olgu Sunumu. Perinatoloji Dergisi , Cilt: 15, Sayı: 1/Nisan 2007

2) https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/colyak-hastaligi-ve-hamilelik.791246/


X

Mesaj Bırakın

?

Merak ettiğiniz soruyu yazın hemen cevaplayalım.

ÜCRETSİZ KARGO
Havale/Eft veya Kredi Kartı ile 200 ve üzeri ücretsiz.
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
SSL Sertifikası ile Güvenli Alışveriş Keyfini Yaşayın
ADRESE TESLİM
Müşteri Memnuniyetli Teslimat Sistemi
100% Organik
Suni Problemler Yok