Fibromiyalji Sendromu Ve Glutensiz Beslenme

kronik-bir-agri-send-2d77a5445567e5cd2efa.jpg

Fibromiyalji kronik bir sendrom olarak kabul edilen dünya nüfusunun %3’ünü etkilediği düşünülen yaygın kas ağrıları, gerginlik ve hassasiyet, tutulma, baş ağrısı ve el ve ayaklarda karıncalanma, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, uyku kalitesinde bozulma, unutkanlık, adet düzensizlikleri gibi ve daha birçok fiziksel ve mental şikayetin olduğu bir tıbbi durumdur. Kadınlar fibromiyaljiden erkeklere oranla 10 kat daha fazla etkilenmektedir.  Bu sendromu deneyimleyen hastalarda sadece glüten tüketiminin vücuttaki iltihap seviyelerini arttırarak hastalık belirtilerinin sürmesine neden olduğu düşünülmektedir.

b0be13ed-9504-43af-813e-6e02ce7703b2-m.jpeg

Saygın bir medikal dergi olan BMC Gastroenterology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, glutensiz beslenmenin huzursuz bağırsak sendromu (irritabl barsak sendromu ya da İBS) ve fibromiyalji yaşayan kadınlarda belirgin bir iyileşme sağladığını ortaya koymuştur.

Çalışma; bağırsak yollarında glutenle bağlantılı olan iltihabi süreçlerin merkezi sinir sisteminde hassasiyeti özellikle de ağrı hassasiyetini arttırabileceğini öne sürmüştür. Bu artış, fibromiyaljinin oluşmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Fibromiyalji ve gluten entoleransı arasındaki bağlantı vücut hücrelerinde yaşanan iltihaplanmanın eklemleri, kasları ve diğer dokuları etkilemesiyle de görülür. Fibromiyaljisi olan kişiler de dahil olmak üzere bir çok insan gluten hassasiyeti olduğunun farkında değildir. Bu durum fibromiyaljinin komplikasyonlarında ve şikayetlerinde artışa neden olur. Bu nedenle son yıllarda özellikle kişilerin farkettikleri hassasiyetleri mevcutsa fibromiyalji tedavisine destek olması açısından gluten içeren yiyecekleri tüketmemeleri önerilmektedir. Ayrıca glüten hassasiyeti birçok tıbbi rahatsızlıkla birlikte görülebilmekte, belirtilerini taklit edebilmekte ve olanların da belirtilerini artırabilmektedir. Bu rahatsızlıklar altta sayılmaktadır.

Eklem romatizması

Kısırlık

Kemik erimesi

Karaciğer yetmezliği

Kansızlık

Cilt döküntüleri

Ülseratif kolit

Crohn hastalığı

Migren

Depresyon

Fibromiyalji

Kronik yorgunluk

Şizofreni

Reflü

Alerjiler

Diyabet

Huzursuz bacak sendromu

İyileşmeyen vücut ağrıları

İyileşmeyen başağrıları

İrritabl barsak sendromu (İBS)

Tüm otoimmün hastalıklar

Bu nedenle fibromiyalji hastaları glutensiz beslenmeyi deneyerek semptomlarında bir gerileme olduğunu farkederlerse genel olarak ya da ara ara glutensiz diyetle beslenmeleri şikayetleri açısından rahatlatıcı olabilir.

Kaynaklar

https://sagligabiradim.com/fibromiyalji-ve-gluten-arasinda-bir-bag-var-mi/

https://www.umitaktas.com/tedaviler/colyak/buyuk-taklitci-gluten-intoleransi


X

Mesaj Bırakın

?

Merak ettiğiniz soruyu yazın hemen cevaplayalım.

ÜCRETSİZ KARGO
Havale/Eft veya Kredi Kartı ile 200 ve üzeri ücretsiz.
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
SSL Sertifikası ile Güvenli Alışveriş Keyfini Yaşayın
ADRESE TESLİM
Müşteri Memnuniyetli Teslimat Sistemi
100% Organik
Suni Problemler Yok