Çölyak Hastalığında Günümüzde Çalışılan Umut Verici Tedaviler

Otoimmun, çevresel, genetik de dahil bir çok nedenin etiyolojisinde önemli olduğu düşünülen bir gluten hassasiyeti olarak kabul edilen çölyak hastalığının günümüzdeki yegane tedavisi glütenden yoksun diyet olup; bu yöntemle hastalığın patolojik ve klinik belirtilerinde büyük oranda düzelme sağlanmaktadır. Bununla birlikte yeni tedavi yöntemleri ile ilgili çalışmalar da günümüzde yapılmaktadır. Bunlara bakacak olursak;

 

probiyotikler.jpg

1)      Gluteni parçalayan lactobasillus türü mikroorganizmaların çoğaltılması yöntemiyle bağırsak mikroflorasının değiştirilmesidir. Bu yöntemde probiyotik kullanımı, sağlıklı insanların gaitalarını fekal transplantasyon yöntemiyle kişilere burundan mideye tüp sokularak ya da kapsül şeklinde içirilmesi ve bu sayede floranın değişmesi sağlanarak otoimmun reaksiyonun ve gluteni parçalayan mikroorganizmaların çoğaltılmasıdır.

 

../a2-26.jpg

2)      Epitel mitojeni (R-spondin 1) R-spondin 1 barsak epitel hücrelerinde büyümeye yarar ve bağırsakla ilgili birçok hastalıkta verilmesi neticesinde patolojik belirteçlerde düzelme sağladığı gözlenmiştir. Bu yöntemle antijen sunumunun azalması ve zarar gören hücrelerin yenilenmesi ve sayılarının artması yani glutenin bağırsakta oluşturduğu iltihabi reaksiyonun etkisinin azalması hedeflenmektedir.

 

56bc61754967831abc843465,cEy5OxhdNkSlGXjQlSNkww.jpg

3)      Glutene karşı olan aşırı hassasiyetin azaltılması için aşı tedavileri

 

../qweqw_8069.jpg

4)      Barsak hücreleri arasındaki bağlantıları koruyan zonulin proteinlerinin harabiyetini engelleyen antizonulin antikorları

 

../hiv-enfeksiyonuna-karsi-koruma-saglayan-yeni-antikor-sinifi-bilimfilicom.jpg

5)      Peptidaz tedavileri ile peptidleri parçalayan enzimler oluşturup glütenin parçalanmasını hedeflemek

Bunların dışında sistemik inflamasyonun ve stres yükünün azaltılması yoluyla immun sisteme etkisi olabilecek bazı alternatif tedaviler (akupunktur, meditasyon vs)  ve ince bağırsak nakli (çölyak hastalığı olmayan kişilerden alınan glutene hassas olmayan bağırsak bölgesinin nakil edilmesi) gibi konular üzerinde de çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Tüm bu çalışmaların yapılmasıyla birlikte, henüz glutensiz diyet dışında uygulanan veya literatüre girmiş herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır.


X

Mesaj Bırakın

?

Merak ettiğiniz soruyu yazın hemen cevaplayalım.

ÜCRETSİZ KARGO
Havale/Eft veya Kredi Kartı ile 200 ve üzeri ücretsiz.
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
SSL Sertifikası ile Güvenli Alışveriş Keyfini Yaşayın
ADRESE TESLİM
Müşteri Memnuniyetli Teslimat Sistemi
100% Organik
Suni Problemler Yok