Çölyak Hastalığı, Glutensiz Diyet Ve Kalp Damar Sağlığı

glutenandheartF.jpg

Günümüzde glutensiz diyetin, çölyak hastalarında kalp hastalığı riskini azaltıp azaltmadığını araştıran çalışmalar mevcut olup; bu çalışmaların birçoğunda çalışma grubunun temel özellikleri, kontrol grubu olup olmaması, başka muhtemel değiştirici faktörlerin olması gibi nedenlerden ötürü yapılan araştırmaların önemli kısıtlılıkları bulunmaktadır. Bu çalışmaların ve bu çalışmaları inceleyen çok geniş metaanalizlerin ortak sonucu glutensiz diyete uyan çölyak hastalarında toplam kolesterol ve iyi kolesterol olarak bilinen HDL-kolesterol düzeylerinin her ikisinin birden arttığı, açlık kan şekerinin yükselmesi olmuştur. Kötü huylu ya da zararlı yani kalp damar hastalıkları ile ve damar tıkanması ile ilişkili kolesterol olarak bilinen LDL-kolesterol, trigliserid ve tansiyon değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.

 

Unknown.jpg

Sonuç olarak glutensiz diyet çölyak hastalarında kalp-damar hastalıkları ve bunları etkileyen faktörleri kısmen azaltıyor olabileceği ancak çalışmaların gücünün düşük olduğu dikkate alındığında dizaynı daha iyi olan başka çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Literatürde beklenmeyen kalp damar sistemini etkileyen belirtilerle başvurup miyokardit (kalp kası iltihabı) ve ritim bozukluğu teşhisi alan ve bu durumun sonuçta yeni tanı konulan çölyak hastalığı ile ilişkili olduğu düşünülen, kalp kaslarındaki iltihabi durumun muhtemel çölyak hastalığında oluşan antikorlar ve vitamin yetmezliğine bağlı kalp kaslarının tutulması gibi nedenlerin düşünüldüğü vaka bildirimi de mevcuttur. Genel olarak düşünüldüğünde kronik iltihabi bir durum olan çölyak hastalığındaki inflamasyonun ve oluşabilecek muhtemel besin yetersizliğinin kalp damar sisteminin sağlıklı çalışmasını etkileyebileceği düşünülürse diyete uymayan ve gerekli besin öğelerinden yoksun beslenen kişilerin sorunlar yaşayabileceği tahmin edilmektedir. Bu bulgular bizlere glutensiz diyetin çölyak hastalarında kalp damar sistemini de ilgilendiren tüm beden sağlığı için elzem olduğu düşündürmektedir.

Kaynaklar:
1) Potter MDE, Brienesse SC, Walker MM, ve ark. The effect of the gluten free diet on cardiovascular risk factors in patients with coeliac disease: A systematic review. J Gastroenterol Hepatol. 2017

2)  Amira H, Raouf H, Syrine B, Haifa N, Monia SK, Slim H, Habib HM.

Atypical presentation of adult celiac disease: myocarditis and liver abnormality. Anadolu Kardiyol Derg. 2013 Sep;13(6):615-6.


X

Mesaj Bırakın

?

Merak ettiğiniz soruyu yazın hemen cevaplayalım.

ÜCRETSİZ KARGO
Havale/Eft veya Kredi Kartı ile 200 ve üzeri ücretsiz.
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
SSL Sertifikası ile Güvenli Alışveriş Keyfini Yaşayın
ADRESE TESLİM
Müşteri Memnuniyetli Teslimat Sistemi
100% Organik
Suni Problemler Yok