Çocuğa Gluten Hassasiyetini Pozitif Terimlerle Açıklama

1) Gluten duyarlılığının temellerini açıklayın. Basit bir terim kullanarak, gluten duyarlılığının temel unsurlarından başlayın. Çocuğunuza bu durumu, bazı insanlarda vücudun gluteni işleyemediği anlamına gelen bir şeyler söyleyin. Gluten hassasiyeti olan insanların,  gluten yemesi durumunda onların hasta olduğunu anlatın. Bu, bir çocuğun hastalığı anlayabileceği çok basit bir açıklamadır.

Çocuğunuza glutenin, buğdayda bulunan bir protein olduğunu söyleyin. Hangi gıdaların gün boyunca gluteni içerdiğini açıklayın. Örneğin, eğer tost yapıyorsanız, durup "Bak, ekmeğin içinde gluten var, bu nedenle glutensiz ekmek kullanıyoruz" demelisiniz.

2) Glutensiz bir diyetin faydaları hakkında konuşun. Gluten hassasiyeti ile gıdalar baş ağrısı, eklem ağrısı, uyuşukluk ve konsantrasyon zorlukları gibi belirtilere neden olabileceğini açıklayın. Bu semptomlara neden olan gıdaları kesmek onları azaltacaktır, bu nedenle glutensiz bir diyet gluten duyarlığına sahip birisi için her zaman çok önemlidir.

Çocuğunuza, "Daha önce çok önce hastalanmıştın ve bu seni daha iyi hale getirecektir. Aynı zamanda gelişmene de yardımcı olacak iyi bir şey" şeklinde glutensiz diyeti anlatın.

 

3) Glutensiz gıdaların gerçek yiyecek olduğunu açıklayın. Çocuğunuz glutene duyarlıysa, diğer çocukların popüler buğday esaslı yiyecekleri yemek için özgür olduğunu kendisini ise bu yiyeceklerden kaçıyor gibi hissederler. Çocuğunuzun glütensiz gıdaların diğer gıdalar kadar iyi olduğunu anlamasına yardımcı olun.

Örneğin, "Yediğin ekmek diğer ekmeklerin aynısıdır, ancak sadece glutensizdir; çoğu insan farkını tadamıyor" gibi bir şey söyleyin.

Çocuğunuzun gluten hassasiyetini kabul etmesine yardımcı olmanın en iyi yolu, ara sıra tüm aileye glutensiz yemekler hazırlamaktır. Çocuğunuz kardeşlerine glutensiz pizzadan da zevk aldığını görürse, eksik oldukları hissetmezler.

 

4) Geleneksel gıdalara alternatifler hakkında çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuza glutensiz diyet uyguluyorsanız, "Eğlenilecek yeni eğlenceli yiyecekler bulmamız gerekecek, bir sürü yeni şey deneyeceğiz" gibi bir sözler söyleyin.

Olumlu terimlerle glutensiz gıdalar hakkında konuşun. Örneğin, "Bazı glutensiz çerezlerim var" yerine "Mağazamızda sizin için iyi kurabiyelerim var" gibi bir şey söyleyin. Bu, çocuğunuzun yiyeceklerini sınırlamadan ziyade eğlenceli ve heyecanlı olarak düşünmesine yardımcı olur.

Önemli ayrıntıları sert kelimeler olmadan ileten basit bir dil kullanın. Örneğin, çocuğunuzun vücudu için bir yiyecek "tehlikeli" veya "yıkıcı" olduğunu söylemek yerine, "üzgün gıdalar" gibi kelimeler kullanın.

Çocuğunuzun sevdiği restoranları varsa, glutensiz yemekler sunup sunmadığına bakın. Çocuğunuzu "Şimdi favori restoranımızda her türlü yeni şeyi deneyeceğiz" gibi bir şey diyerek heyecanlandırabilirsiniz.

 

5) Gluten duyarlılığının onları daha az yetenekli yapmadığını açıklayın. Çocuklar bazen besin alerjileri de dahil olmak üzere tıbbi sorunları, diğerleri kadar güçlü olmadıklarının kanıtı olarak görme eğilimindedir. Çocuğunuzun, akranlarıyla aynı yemeyecekleri halde yine de aynı derecede yetenekli olduklarını bildiğinden emin olun.  

Çocuklar, gluten hassasiyetinin esas olarak kim olduklarını değiştirmediğini öğrensin. Çocuğunuz diğer çocuklarla aynı aktivitelere devam edebilecek, ancak diyetlerini biraz daha izlemek zorunda kalacaktır.


X

Mesaj Bırakın

?

Merak ettiğiniz soruyu yazın hemen cevaplayalım.

ÜCRETSİZ KARGO
Havale/Eft veya Kredi Kartı ile 200 ve üzeri ücretsiz.
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
SSL Sertifikası ile Güvenli Alışveriş Keyfini Yaşayın
ADRESE TESLİM
Müşteri Memnuniyetli Teslimat Sistemi
100% Organik
Suni Problemler Yok